10:16 am - Cuma Ekim 31, 2014

Aktüer Mesleği ve Özellikleri

Cuma, 26 Nisan 2013, 18:50 | Meslekler | 0 Yorum | Read 2256 Times
by iskur

Sponsorlu Bağlantılar

aktuer 300x168 Aktüer Mesleği ve Özellikleri

Analitik düşünme yeteneği olan, sabırlı ve insanlar ile iyi iletişim kurabilen insanlar mesleğinin en büyük adaylarından biridir. Aktüerler, bir kuruluşun finansal işleri ile ilgilenir. Yatırımlardaki riskleri, olasılıkları hesaplayar ve tüm bu hesapları tablolara, raporlara dökmekle yükümlüdür.

Sigorta programları hazırlamak başlıca görevlerinden biridir. Sigortası olan ürünler hakkında araştırma yaparak olası zararları hesaplamak zorundadır. Ayrıca kaza, ölüm gibi felaketlerin ülkemizde ne sıklıkla yaşandığını kontrol ederek tüm bunları belli bir tablo içerisinde grafiklerle göstermelidir. Ayrıca Aktüer mesleğini yapan kişiler çalıştığı kuruluşun kar paylarını ve finansal gelirlerini hesaplama yetkisine de sahiptir.

Çalışma alanı genellikle büro ortamında olan aktüerler, işlemlerini gerçekleştirebilmek için iş yerinde çalışan diğer bireylerle iş birliği içerisinde olmak zorundadır. Bu işinin bir parçasıdır ve bu yüzden insanlarla ilişkisi iyi olan kişiler bu mesleğe yönelmelidir. Takım çalışması ön plandadır ve çoğu iş olanakları özel şirketler olduğu için fazladan mesai söz konusu olabilir.

 
 

Aktüer mesleğine günümüzde büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Şirketlerin can damarı bölgelerinde çalıştıkları için aktüer eksikliği bir çok firmada hissedilmektedir. Dolgun maaş verilen bu meslek için üniversite sınavlarında sayısal bölümünden tercih yapılmak zorundadır. Son yıllarda bu meslekte büyük rekabet olduğu için sınavlarda da taban puanı yükselmiştir. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında sayısal zekasına ve analitik yorumlama gücüne güvenen bireyler için yüksek maaş miktarlarıyla yapılacak en uygun mesleklerden biri aktüerliktir.

Bir önceki yazımız olan Lys Katılacaklar Dikkat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Google Aramalar

aktuer maaşı,aktüer maaşları,aktüerya maaşları,aktüer meslegi,aktüer maaş,aktüerya son yıllarda çıkan iş ilanları,aktüer, nedir,aktüerlerin calisma alani,aktüerya mesleğinin özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler: , , ,

Leave a reply

Sponsorlu Bağlantılar


Güncel Konular