? Odyolog Mesleği Hakkında Bilgi
1:48 pm - Pazar Şubat 19, 2017

Odyolog Mesleği Hakkında Bilgi

Perşembe, 25 Nisan 2013, 18:57 | Meslekler | 0 Yorum | Read 31306 Times
by iskur

odyolog

Ülkemizde yeni hayat bulmuş ve adını son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız Odyolog, Odyoloji biliminde eğitim almış mesleğinde bilgi sahibi olan elemanlara denmektedir. Odyoloji’de işitme problemleri olan insanlarla ilgilenen bilim dalıdır. Odyolog’larda bu işi yapan kişilere denmektedir.

Uzun zaman önce ülkemizde bu meslek seçimi mümkün değildi. Ancak tıp dünyasında her geçen gün atılan önemli adımlar sonucu işitme sorunu yaşayan kişiler için odyologların çalıştığı rehabilitasyon merkezleri açılmıştır. Bu merkezlerde Odyologlar işitme kaybı yaşayan insanların problemlerini belirleyerek, çözüm süreci boyunca onlara rehabilitasyon hizmeti vermektedir.

Kendilerine ait laboratuvarları olan odyologlar, 4 çeşit olan işitme kaybı tipleri konusunda çok bilgili olmalıdır. Koyacağı teşhisler ve vereceği kararlar insan sağlığında çok önemli yer tutmaktadır. Bu yüzden odyologların çok dikkatli olması gerekmekte ve hata yapma şansı olmadığı için vereceği kararları bir çok defa gözden geçirmelidir.

Odyologların ortalama maaşları 5000 Türk Lirasından başlamaktadır. Ülkemizde birçok çalışma yerinde odyoloji uzmanı eksikliği görülmektedir. Bu açığı gidermek adına birçok üniversite günümüzde Odyoloji bölümünü açmıştır. Bu bölümler yüksek maaş vaat ettiği için çok yüksek puanlardan alacağı tahmin edilmektedir.

Odyolog bölümünü bitirmiş bireyler; özel eğitim uzmanı, fizyoterapist, işitme engelliler öğretmenliği gibi bir çok dalda çalışma imkanı bulabilir. Ülkemizde açılan yeni bir bölüm olduğundan dolayı üniversite adaylarına puanlar hakkında bir açıklama yapamıyoruz. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere Odyolog mesleği büyük ihtimalle yüksek puanlar ile üniversitelerde yer alacaktır.

Etiketler: ,

Yorum Yapın

.. Iskur.org resmi İş Kurumu sitesi değildir. İş Kur resmi sitesine www.iskur.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.Sitemizde iş fikirleri, iş ilanları ve evden yapılabilecek ek işler sizlerle paylaşılmaktadır. İş verenlerden gelen iş ilanları dışındaki tüm yazılar iş fikridir. Sitede yayınlanan iş ilanlarının tüm sorumluluğu ilan verene aittir.Ayrıca ek iş ilanları ve iş fikirleri olarak yayınlanan yazılarda telefon numaranızı vermeyiniz. Sitemiz aksi durumda yaşanabilecek problemlerden sorumlu değildir.