? Aktüer Mesleği ve Özellikleri
1:53 pm - Pazar Şubat 19, 2017

Aktüer Mesleği ve Özellikleri

Cuma, 12 Aralık 2014, 18:22 | Meslekler | 2 Yorum | Read 4017 Times
by iskur

aktuer

Analitik düşünme yeteneği olan, sabırlı ve insanlar ile iyi iletişim kurabilen insanlar Aktüerlik mesleğinin en büyük adaylarından biridir. Aktüerler, bir kuruluşun finansal işleri ile ilgilenir. Yatırımlardaki riskleri, olasılıkları hesaplayar ve tüm bu hesapları tablolara, raporlara dökmekle yükümlüdür.

Sigorta programları hazırlamak başlıca görevlerinden biridir. Sigortası olan ürünler hakkında araştırma yaparak olası zararları hesaplamak zorundadır. Ayrıca kaza, ölüm gibi felaketlerin ülkemizde ne sıklıkla yaşandığını kontrol ederek tüm bunları belli bir tablo içerisinde grafiklerle göstermelidir. Ayrıca Aktüer mesleğini yapan kişiler çalıştığı kuruluşun kar paylarını ve finansal gelirlerini hesaplama yetkisine de sahiptir.

Çalışma alanı genellikle büro ortamında olan aktüerler, işlemlerini gerçekleştirebilmek için iş yerinde çalışan diğer bireylerle iş birliği içerisinde olmak zorundadır. Bu işinin bir parçasıdır ve bu yüzden insanlarla ilişkisi iyi olan kişiler bu mesleğe yönelmelidir. Takım çalışması ön plandadır ve çoğu iş olanakları özel şirketler olduğu için fazladan mesai söz konusu olabilir.

Aktüer mesleğine günümüzde büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Şirketlerin can damarı bölgelerinde çalıştıkları için aktüer eksikliği bir çok firmada hissedilmektedir. Dolgun maaş verilen bu meslek için üniversite sınavlarında sayısal bölümünden tercih yapılmak zorundadır. Son yıllarda bu meslekte büyük rekabet olduğu için sınavlarda da taban puanı yükselmiştir. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında sayısal zekasına ve analitik yorumlama gücüne güvenen bireyler için yüksek maaş miktarlarıyla yapılacak en uygun mesleklerden biri aktüerliktir.

Etiketler: , , ,

2 responses to "Aktüer Mesleği ve Özellikleri"

  1. karabük aktüerya diyor ki:

    Karabük Üniversitesi Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümü diğer benzer bölümlerin aksine tm1 puan türüyle ek kontenjanla öğrenci alımı yapmaya başlamıştır.

    Bölümümüzü diğer benzer bölümlerden ayıran en temel özellik öğrencilerimize aktüerlik konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanında, risk yönetimi konusunda da yeterli bilgi ve becerinin kazandırılmasıdır, bu amaçla öğrencilerimiz bilgi ve beceri düzeylerini en üst seviyeye getirebilecek ve alanlarında rakiplerinden bir adım öne çıkabileceklerdir.

  2. Janet diyor ki:

    So that’s the case? Quite a reieoatvln that is.

Yorum Yapın

.. Iskur.org resmi İş Kurumu sitesi değildir. İş Kur resmi sitesine www.iskur.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.Sitemizde iş fikirleri, iş ilanları ve evden yapılabilecek ek işler sizlerle paylaşılmaktadır. İş verenlerden gelen iş ilanları dışındaki tüm yazılar iş fikridir. Sitede yayınlanan iş ilanlarının tüm sorumluluğu ilan verene aittir.Ayrıca ek iş ilanları ve iş fikirleri olarak yayınlanan yazılarda telefon numaranızı vermeyiniz. Sitemiz aksi durumda yaşanabilecek problemlerden sorumlu değildir.