? Pedagojik Formasyon Devam Edecek
1:53 pm - Pazar Şubat 19, 2017

Pedagojik Formasyon Devam Edecek

Salı, 9 Aralık 2014, 18:22 | Haberler | 0 Yorum | Read 2424 Times
by iskur

Şu günlerde YÖK tarafından yapılan önemli bir açıklamaya göre yaklaşık bir  yıl kadar  önce büyük tartışmalara sebep olan ve  kaldırılan pedagojik formasyon sertifika programının devam edilmesine karar verildi.Bu karar birçok öğrenci veya mezun için çok müjdeli bir haber oldu . Bu karar en çok da üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olanları  sevindirdi ; çünkü formasyon sertifikası alarak onlara da öğretmenlik yapma hakkı verilmiş oldu.YÖK 5 Nisan 2012t tarihinde aldığı ve büyük tartışmalara sebep olan bir kararla pedagojik formasyon programını kaldırdığını duyurmuştu.Özellikle fen ve edebiyat fakülteleri mezunlarının öğretmenlik yapma haklarını elinden alan bu karar öğrencilerin tepkisini çekmişti ve çeşitli eylemlerle bu karar protesto edilmişti.YÖK bu kararı almasına gerekçe olarak bu bölümlerde öğretmen fazlalığının olmasını gösterdi.Halen öğrenim görmeye devam etmekte olan öğrenciler bu kararın kapsamı dışında kalmıştı;fakat yine de onların tepkisini de çekmişti.Yükseköğretim Genel Kurulu ‘nda yapılan uzun toplantının ardından pedagojik formasyon sertifika programı tekrar değerlendirmeye alındı.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da başkanlığında düzenlenmiş olan toplantı sonrasında yapılan basın açıklaması ile pedagojik formasyon sertifika programına devam edileceği kararının alındığı halka duyuruldu.Basına yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi : “Yükseköğretim Genel Kurulu, 2013 yılının 4. toplantısını yapmak üzere 18 Nisan 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı başkanlığında toplanmış olup, MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun öğretmen atamalarına esas oluşturan alanlara ilişkin 80 no’lu kararında yer alan programlara mahsus olmak üzere, alan fakültelerinden mezun olanlar için mezuniyet sonrası pedagojik formasyon sertifika programının devamına karar vermiştir.” Bu karar ile beraber birçok fen edebiyat fakültesi öğrencisi sevindi.


Bir önceki yazımız olan Sağlık Bakanlığı 3.317 sözleşmeli sağlık personeli alımı 2013 ekiş başlıklı makalemizde sözleşmeli memur hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

.. Iskur.org resmi İş Kurumu sitesi değildir. İş Kur resmi sitesine www.iskur.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.Sitemizde iş fikirleri, iş ilanları ve evden yapılabilecek ek işler sizlerle paylaşılmaktadır. İş verenlerden gelen iş ilanları dışındaki tüm yazılar iş fikridir. Sitede yayınlanan iş ilanlarının tüm sorumluluğu ilan verene aittir.Ayrıca ek iş ilanları ve iş fikirleri olarak yayınlanan yazılarda telefon numaranızı vermeyiniz. Sitemiz aksi durumda yaşanabilecek problemlerden sorumlu değildir.